Am plecat pentru o săptămână acasă la părinți, însoțită de un teanc de cărți serioase. Un pic de beletristică mai de nișă, un pic de psihologie, un pic de parenting. Aveam planuri mari. Praful s-a ales de ele, pentru că pe măsuța de cafea a mamei am dat de una dintre cărțile alea a cărei... Citește în continuare →
Culoarea Sentimentelor, de Kathryn Stockett – un roman despre cum să împărți bunătatea în mod egal
"Simt din nou cum crește în mine sămânța amărăciunii. Îmi vine să urlu așa de tare încât să audă fetița că murdăria nu e o culoare și că bolile nu zac în partea neagră a orașului. Vreau să împiedic clipa aia, care vine mai devreme sau mai târziu în viața fiecărui copil alb, când începe... Citește în continuare →
Cea mai iubită profesoară
Stăteam aseară cu capul pe pernă și mă gândeam la învățătoarea Oliviei, la școala ei, la orele online, și dintr-una într-alta m-am întors un pic în trecut și mi-am adus aminte de cea mai iubită profesoară. Profa de mate din liceu. Ce-o mai face? M-am întrebat. Știam că a a avut niște obstacole în viață,... Citește în continuare →
Fața umană a brokerului de credite: de vorbă cu Valentin Anghel, fondator & CEO AVBS Credit
De multă vreme n-a mai găzduit Căsuța Oliviei un interviu, așa că astăzi vin cu ceva special: o discuție onestă cu Valentin Anghel despre primii pași în antreprenoriat și despre impactul unui business propriu asupra vieții personale. Într-o lume neafectată de pandemie, un interviu s-ar fi desfășurat offline, față în față, poate la o cafea,... Citește în continuare →
#RecenziileOliviei: Supraviețuitorii, de Erin Hunter
"Supraviețuitorii" este o carte cu câini sălbatici care cred că v-ar plăcea și vouă.Este scrisă tot de Erin Hunter, același autor ca cel care a scris "Pisicile Războinice". În carte este vorba de un câine, Norocel, care trece prin multe aventuri. El descoperă o haită de câini sălbatici care îi cam dă bătăi de cap.... Citește în continuare →
„Numai proștii se vaccinează, deștepții trăiesc (sau nu?) liberi”
Să luăm, la întâmplare, următoarele extrase dintr-un prospect de medicament: Ce zici, l-ai lua? Ai avea încredere într-un medic care ți-l prescrie? Eu zic că nici nu ai ajunge să-l citești. E prospectul unui medicament pentru calmarea durerii acute, Skudexa, prescris în crizele de colică renală. Cineva din familie s-a ales cu el pe o... Citește în continuare →
Despre competiții în general și concursuri de blogging în particular
Dacă ai jucat vreodată boardgames (sau, pe românește, jocuri de societate), ai remarcat probabil că jocurile cooperative nu au același succes ca jocurile în care participanții se află în competiție. Nici jocurile clasice de cărți, pe care le știm cu toții, nici jocurile de copii pe care le jucam în spatele blocului, niciunele nu pleacă... Citește în continuare →
Drepturi egale pentru nebăgăcioși
Ți s-a întâmplat vreodată să te simți prost (adică nu rău, ci chiar prost) pentru că îți aștepți cuminte rândul la o coadă, dorind să fii civilizat, în timp ce mulți oameni descurcăreți se bagă direct în față? Mie da. Ooo, da. Și încă de câte ori. Nici nu mă ajută faptul că sunt pitică... Citește în continuare →
Vara în care mama a avut ochii verzi – de Tatiana Tibuleac
"Vara în care mama a avut ochii verzi" e prima carte despre care am simțit că aș vrea să notez câteva impresii înainte să o termin. Pentru că știu cum se va termina. Indiciile de până acum nu lasă loc altui final. Mi-aș dori să pot spera că sfârșitul va fi unul imprevizibil, că va... Citește în continuare →
Jurnal de bebeluș, la 3 luni
Nu-mi vine să cred cât de repede a trecut timpul! Parcă ieri ajungeam acasă cu Vlad, mic cât un pisoi și cu o grămadă de emoții. Ultima dată când am scris despre viața în 4, la 6 săptămâni, încă era greu. Probabil eram și în prim puseu de creștere. De atunci lucrurile s-au liniștit, pot... Citește în continuare →