În iarna lui 2013 alaptam de 6 luni de zile și tocmai aflasem ca formatiunea depistata ecografic la unul dintre sani era clasificata ca un BIRADS 4. Doctorul mi-a recomandat sa intarc cat mai repede copilul si sa fac o biopsie. Am pus o intrebare pe un grup de Facebook destinat alaptarii, sperand sa mai... Citește în continuare →
Un zâmbet, vă rog!
Domnișoara angajată ca agent de pază, la parterul clădirii în care se îngrămădeau dimineața sute de corporatiști grăbiți. O fi avut problemele ei, dar părea că își făcuse un țel în viață din a saluta fiecare persoană care-i trecea prin față, cu un gura antrenată până la urechi intr-un zâmbet molipsitor. Și nu de puține... Citește în continuare →
Carti despre iarna, pentru cei mici
Iarna se apropie cu pasi repezi de final, dar nu e timpul pierdut pentru a cumpara (inca!) o carte despre iarna, pe care cei mici sa o rasfoiasca cu drag. Si dincolo de asta, omul gospodar isi face iarna car si vara sanie, asa ca stocul de lecturi pentru anul ce vine se poate reface... Citește în continuare →
Lista de lecturi pentru inspiratie, partea a II-a (2016)
Am scris in august despre cele 16 carti pe care reusisem sa le citesc de la inceputul anului 2016 pana atunci, precum si despre planurile mele de lectura pentru lunile ce urmau sa vina. Lista pe care mi-o propusesem era prea ambitioasa, stiam de pe atunci, cu atat mai mult cu cat articolul meu a... Citește în continuare →
Let it snow
Iubesc zăpada. Nu numai pentru că e frumoasă, acum, ci pentru că imi readuce în minte amintiri de altădată. Amintiri la care țin și care mă fac mereu să mă bucur. Dar azi, azi a fost altfel. Am rămas în oraș puțin mai mult, am băut și o bere, recunosc, apoi m-am întors spre casă.... Citește în continuare →
Nu spicuiesc engleza! – și o urmă de speranță
Prima știre pe care am vazut-o astăzi a venit de la Mircea Cartarescu. Era un rezumat al urărilor de "La multi ani!" pe care o parte dintre compatrioții noștri s-au simțit datori să le adreseze lui Stephen Hawking. I-au urat de toate: de la handicapuri mai grave până la moarte, exprimându-si în același timp părerile... Citește în continuare →
Fără direcție
- Mami, știi de ce nu am dormit astăzi? - De ce? - Că nu știam în ce direcție să închid ochii." (Olivia, 3 ani și 4 luni)
2016, foarte pe scurt.
Sfârșitul unui an e mereu prilej de retrospectivă, de analize și de noi planuri. Nici anul acesta nu face excepție. Si totusi, parca nu-mi doresc ca 2017 să îmi aducă ceva in plus pe cât de tare îmi doresc să nu-mi ia nimic din tot ce am avut în 2016. 🙂 Anul care tocmai se... Citește în continuare →
Poveste de Moș Nicolae
Mergeam grăbită spre repetiția de balet a copiilor de la SOS, gândindu-ma la adevăratul motiv pentru care ne strângeam azi acolo: ziua de 5 decembrie, ziua internațională a voluntarului. Stiam ca repetitia pentru serbarea de balet a celor mici era doar un pretext care să ne aducă împreună, pe voluntari mai noi sau mai vechi,... Citește în continuare →
Cât încă mai e timp
Aviz altor cititori în afară de propria persoană, rândurile următoare se anunță a fi doar o înșiruire de gânduri răzlețe. Și nu tocmai vesele. M-am trezit de dimineață, m-am uitat la telefon să vad cât e ceasul si mi-au atras atenția notificările de Facebook care mă anunțau ca una dintre profesoarele mele din liceu nu... Citește în continuare →